Taktické cvičení 13. okrsku - 2009

Autor: Štěpán Klička <stepan.klicka(at)gmail.com>, Téma: výcvik jednotky, Vydáno dne: 27. 10. 2009

25.10.2009 - taktické cvičení 13. okrsku v Luštěnicích, místní části Zelená.

V neděli 25. října 2009 jsme v dopoledních hodinách uspořádali další taktické cvičení pro jednotky dobrovolných hasičů ze 13. okrsku. Námětem cvičení byl požár 2 budov zasažených větrnou smrští a následné vyhledání osob v okolních objektech. Pro účely cvičení se nám dobře hodil bývalý vojenský prostor v Luštěnicích - Zelené.

Cvičení se zúčastnily tyto jednotky:

Cvičení začalo pro organizátory už 7:30 ráno, protože bylo nutné namaskovat figuranty, poschovávat je do úkrytů a připravit dalších pár drobností včetně zakouření jednoho objektu. V deset hodin byl vyhlášen poplach pro všechny zúčastněné jednotky. První na místo dorazila místní jednotka z Luštěnic, další jednotky byly na místě krátce po ní. Na hašení prvního objektu nasadil velitel zásahu naši jednotku, na hašení druhého objektu jednotku za Smilovic. V prostoru byl nalezen i podzemní bunkr do poloviny plný vody. Podle informací na místě se v něm měly nacházet dvě osoby, proto bylo rozhodnuto, že jej jednotka z Kosořic vyčerpá. Jednotka z Rejšic byla určena jako záchranná četa ke kynologům, kteří prohledávali okolní prostor a budovy. Postupně nacházeli a vyprošťovali celkem 14 figurantů.

Cvičení trvalo cca 1,5 hodiny, po jeho ukončení jsme provedli nástup jednotek a krátké vyhodnocení. Pár slov k samotnému cvičení i k práci hasičů nám řekl i velitel stanice HZS Benátky nad Jizerou pan Jaroslav Šlégr, který se celého cvičení zúčastnil jako pozorovatel.

Velký dík patří všem figurantům a čtaké členům záchranné brigády kynologů.

maskování figurantů

simulovaný požár zřícené budovy

JSDH Kosořice se připravuje na zásah

pokus o nasátí vody

kynolog se svým psem (stafordšírský teriér)

záchrana "osoby" z hořící budovy

prohledávání budovy kynologem

bohužel tato fenka si pořezala packy

prohledávání budovy kynologem

záchrana osoby ze sutin

závěrečné vyhodnocení

Kompletní fotogalerii najdete na stránkách našeho člena Jardy Langa - joschua.rajce.idnes.cz/25.10.2009_Cviceni_13._okrsku/

O tomto cvičení natočila Boleslavská televize - www.tvmb.cz - reportáž.